Friday, January 27, 2012

Valsts valoda

For English, please see below


Nesen rakstiju par savu pienākumu kā Latvijas pavalstniece balsot Latvijas vēlēšanās. Secināju, kas ir tie iemesli kamdēļ man, kā latvietei ārzemēs, ir svarīgi balsot. Tos atkal neskaidrošu šodien, vienīgi vēlos izteikties par valodu.

Bez latviešu valodas nebūtu latviešu tauta. Varam cept cik daudz pīrāgus un dzeltenmaizi mēs vēlamies, dejot tautas dejas līdz apreibstam, bet valoda ir iemesls kamdēļ Latvijas valsts šodien pastāv.

Latvijas Saeima 2011.gada 22.decembrī noraidīja likumprojektu „Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē”. Šis likumprojekts tika iesniegts ar pieprasīto vienas desmitās daļas vēlētāju parakstiem; viens no katriem desmit balstiesīgiem Latvijas pilsoņiem atbalstija ar parakstu šo grozījumu, ievest krievu valodu kā officiālo valsts valodu (līdz ar latviešu valodu). Ar to, ka Saiema šo noraidija, 18. februārī tiek rīkota tautas nobalsošana.

Jautājums vienkāršs, bet komplicētāka nozīme šai nobalsošanai un tās rezultātiem. Ar to, ka vismaz pusei no visiem balstiesīgiem Latvijas pilsoņiem ir jābalso par šī grozijuma ievešanu lai tas īstenotos, gandrīz ir šaubu, ka tā puse balstiesīgo pilsoņu balsos; noteikti vēl mazāk balsos par šādu grozījumu. Tomēr lielākas raizes ir par to, ka šī balsošana varētu būt munīcija Latvijas valsts ienaidniekiem. Pasaules politikā tas Latviju neatspoguļotu labā gaismā, ja balsošanā puse balsis būtu par šādu maiņu satvērsmei, pat ja tās balsis būtu tikai 2% no pilsoņiem!


Tātad mīļie Latvijas pilsoņi! Lūdzu balsojiet pret šiem grozījumiem Latvijas Republikas Satversmē! Ja esi balstiesīgs pilsonis un nespēsi 18. februārī balsot vēlēšanas iecirknī, piesakies balsot par pastu pirms 2012.gada 4.februārim. Visa informācija par tautas nobalsošanas kārtību, ieskaitot vajadzīgās formas, ir atrodama http://www.cvk.lv/.

Nav aizbildinājuma nebalsot; kaut vēlēšanās jautājums bija grūtāk atbildēt, šoreiz jautājums vienkāršs – par, vai pret.Not long ago I wrote about my responsibility as a Latvian citizen to vote. I discussed my reasons, and although I will not rehash all that, I have a quick point to make.

Without a Latvian language there would be no Latvia. We can bake as many pīrāgi and kliņģeri as we can stomach, and dance Latvian folk dances until we fall, but the reason Latvia and Latvians exist today is the common language of the country.

On December 22nd of 2011, the Latvian Parliament voted against a proposed amendment to the constitution that would make Russian an official language of Latvia, along with Latvian. This vote was the result of the gathered signatures of 10% of Latvia’s citizens in support of such an amendment. Because the Parliament voted against the amendment, it automatically goes to a public vote which will occur on February 18th.

The results of this vote seem predictable; 50% of Latvian citizens must vote “yes” for the amendment to pass. I have my doubts whether 50% of Latvian citizens will even vote, much less vote to institute this change in the Constitution. But the repercussions of this vote may extend further, even if only 5% of the citizens vote that day, if half of them vote in favor of the bill, it will provide ammunition that can be used against Latvia in the future in campaigns to further fracture the country into ethnic blocks.

There is no excuse for not voting. The questions I had to answer before the Parliamentary elections were harder to answer, but this time it’s easy – yes, or no.

* If you wish to read more about this topic, please visit http://www.cvk.lv/.

1 comment:

  1. Laikam man ar to balsošanu nekas nesanāks. Dzīvoju NL, bet tivākais iespēja pieteikties vēlēšanām ir Briselē.
    It kā jau ok - pasti varētu sūtīt pierakstītā vēstulē uz Briseli, dabū zīmogu un viss čiki. Tikai... Briseles konsulāta darbiniekiem nav laika nogādāt pierakstītu aploksni pastā atpakaļceļam un man balsošana līdz ar to atkrīt. Jo es nepiekrītu ka mana pase ceļos apkārt pa parasto pastu.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...