Wednesday, September 21, 2011

Saeimas vēlēšanas

For summary in English, please see below

-------------------------------------------------------------

17. septembrī notika Ārkārtas 11. Saeimas vēlēšanas. Pēdejā gadā ir bijusi nenormāli interesanta politika Latvijā: maijā Prezidents Valdis Zatlers ierosināja Saiemas atlaišanu.Viņu arī atvietoja ar Andri Bērziņu, bet vēlāk tauta atbalstija Zatlera ierosinājumu; 94,3% nobalsoja par Saeimas atlaišanu, un tā arī radās vajadzība šīm vēlēšanām. Mums tuvākais iecirknis bija Parīzē, četras stundas prom. Zinājām jau iepriekš, ka divu iemeslu dēļ nevarēsim tikt uz Parīzi šinī dienā, tamdēļ arī Roberts jau iepriekš izpētija kā pieteikties balsošanai par pastu. Pieprasijām no Belģijas vēstniecības (tuvākā vēstniecība kas piedāvāja pasta vēlēšanas materiālus) vajadzīgos dokumentus nosūtot iesniegumu balsošanai par pastu no ārvalstīm un mūsu Latvijas pases. Nedēļu vēlāk pienāca materiāli. 

Pirms vēlēšanām vairākas latviešu organizācijas un politiskās partijas organizēja kampāņas, mudināt ārvalsts latviešus uz vēlēšanām. Cik esmu lasījusi, ir kautkur starp 50,000 un 200,000 Latvijas valsts pilsoņu, kas dzīvo ārzemēs. Man vēl arvien ir divejādas domas par vēlēšanu. Esmu pilsone, un tamdēļ tā ir mana atbildība balsot, citādīgi kamdēļ kļuvu par pilsoni? Tomēr, nedzīvoju Latvijā un man nav sekas no valdības lēmumiem par veselības apdrošināšanu, skolām, ceļiem utt. Bet es atšķiros no daudziem ārzemēs-dzīvojošiem pilsoņiem ar to, ka ne es, ne mani vecāki nav dzīvojuši Latvijā. Es ļoti ceru, ka nesen izceļojušie latvieši izmanto šo iespēju balsot; tās ir balsis kuŗas gribētu lai dzird, tiem latviešiem kuŗi ir izvēlējušies atstāt Latviju dēļ iespējām ārzemēs.

2006. g. Čikagā
Beigās nobalsoju un nosūtiju vēstuli ar vēlēšanu materiāliem atpakaļ uz Belģiju. Kaut neesmu vēl nolēmusi vai man ir „tiesības” balsot, patlaban esmu nolēmusi tā; maniem vecvecākiem nebija iespēja balsot visus tos gadus kamēr Latvija bija okupēta, un man tagad ir pilsonība, kas saiet roku rokā ar atbildību balsot vēlēšanās. Labprāt gribētu dzirdēt citu arzemēs-dzīvojošu pilsoņu domas par šo tēmatu.
---
Sestdienas vēlēšanās balsoja apmēram 870,000 pilsoņi Latvijā un ārzemēs. Saskaņas centrs saņēma apmēram 29% no balsīm. Otrā vietā ierindojās Zatlera Reformu partija (21%), tad Vienotība (18,5%), Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (13,6%) un Zaļo un Zemnieku savienība (12%). Saiemas sadala tad būs šāda; Saskaņas centram 34 vietas, Zatlera Reformu partijai 22, Vienotībai 19, Nacionālai apvienībai 13 un Zaļo un Zemnieku savienībai 12.
  

On September 17th Latvia had a Parliamentary election following the dissolution of the Saiema earlier this year. Then-President Valdis Zatlers suggested this dissolution back in May, and the Saiema elected Andris Bērziņš to the Presidency afterwards. Then the country headed to the polls, and 94.3% of voters voted to dissolve the Parliament, hence Saturday’s elections.

Our closest voting station was in Paris, and as we couldn’t make the trip we registered to vote by mail. I was torn over the feeling that although I have citizenship, whether I should vote; I do not live in Latvia, and although laws and regulations might influence me in terms of buying property, the day-to-day things like health care, schools, roads etc. don’t influence me. There are 200,000 citizens living outside of Latvia, and I would be interested to see more statistics on how many of those have recently emigrated, how many were born elsewhere, and how many voted.

I finally voted, with several points in mind. First, I am a citizen, and it is my duty to vote. Second, during 50 years of Soviet occupation my grandparents did not have the right to vote, it is for the sacrifices they made that I have the life I have today. Third, I might as well give up my citizenship if I don’t care to vote.
---
On Saturday about 870,000 citizens cast their ballots in Latvia and elsewhere, a record high since 1993 for votes cast outside of Latvia. The results were as follows; Harmony Centre received nearly 29% of the vote, followed by  Zatlers Reform Party with 21.5% of the vote. In third is Unity  with 18.5%, then the National Association with 13.6% and finally the Union of Greens and Farmers with a bit more than 12%. (The remaining parties did not receive enough votes to top the 5% threshold for inclusion in the Parliament.) The 100 seat Saiema will therefore have the following division of seats; Harmony Centre 34, Zatlers Reform Party 22, Unity 19, the National Association 13 and the Greens and Farmers 12.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...